ZAKRĘCENI KRĘCILI DLA WOŚP W POZNANIU

28 stycznia 2024r. do święto darczyńców, albowiem tego dnia odbywa się 32. Finał Wielkiej  Orkiestry  Świątecznej  Pomocy, którego mottem w tym roku jest „Tu wszystko gra OK!”

Należy tutaj  przypomnieć, że do tej pory WOŚP zebrała blisko 2 miliardy złotych, kupując przeszło 71.000 urządzeń.

W 32. Finał WOŚP uczestniczy  w sumie  120 tysięcy wolontariuszy w ponad  1685 Sztabów , z czego 101 zlokalizowanych poza granicami Polski.  Tegoroczny cel,  to: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”.

Za zebrane w tym roku pieniądze Fundacja planuje zakupić urządzania dla: diagnostyki obrazowej, (rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne), diagnostyki czynnościowej (polisomnografy i przenośne spirometry), diagnostyki endoskopowej (systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy), rehabilitacji – sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc Torakochirurgii (systemy elektrokoagulacji i kriosondy).

Dzisiejsza niedziela,  jak sama nazwa wskazuje, jest Finałem.  Tak więc,   przed 28 stycznia, odbyły się  akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczęły się już na początku grudnia.

Finał,  to jedyny dzień w roku, w którym praktycznie we wszystkich małych i dużych miejscowościach  odbywają się: koncerty, warsztaty, aukcje, imprezy sportowe, pokazy, ect,

Tak też  jest w Poznaniu, gdzie na ulice wyszło tysiące wolontariuszy oraz odbyło się wiele imprez, a piszemy o Poznaniu, ponieważ w tym mieście dołożyliśmy się do skarbonki WOŚP, biorąc udział w maratonie „Rowerowy zawrót głowy”.

Organizatorem WOŚP w Poznaniu   był między innymi Sztab Ławica,  główna  impreza   odbyła się  w pomieszczeniach  Międzynarodowych Targów Poznańskich, w godzinach 10.00-19.30 gdzie:

-Holu  wschodnim – strefa ratowników,

-Iglica – strefa sportu, Maraton „Rowerowy zawrót głowy”, Krwiodawstwo,

– PCC : poziom 0 – scena aukcyjna oraz siedziba sztabu, goście z Gwiezdnych Wojen, stoisko ogrodnicze, strefa urody;  poziom 1 – strefa warsztatowa, strefa zdrowia; wejście B – bieg „Policz się z cukrzycą”

-Plac PWK – foodtrucki, mobilna strefa zdrowia,

Między dziesiątkami imprez,  w jednej z nich uczestniczyli zakręceni, a był to „Rowerowy zawrót głowy” w maratonie kolarstwa halowego, zorganizowanym   przez    Klub Sportowy Cityzen.

Organizator  udostępnił  60  trenażerów, na których uczestnicy mogli wykręcać kilometry dla WOŚP. Wpisowe 60zł  dla osób jadących 3 godziny, 180 zł  dla uczestników jadących pełne 9 godzin.  Wszystkie zebrane pieniądze (na rowerach, wpisowe i z puszki), są przekazane do fundacji WOŚP.

Godzina 10.00 start pierwszej  60-tki uczestników. Pośród nich: Emilia, Kasia, Janusz, Arek, Maciej, Witek,  oraz przyjaciel zakręconych Andrzej,  zdeklarowali się jechać nieprzerwanie przez 3 godziny.

Rowerzyści jechali przy rytmicznej muzyce ,  prowadzeni przez instruktorów.   Czas minął szybko i rytmicznie.

 Trzy godziny minęły szybko i w bardzo dobrej atmosferze.  Po tym czasie zakręceni zwolnili miejsca następnym  uczestnikom, chcącym dołożyć się do skarbonki WOŚP.

Duże uznanie dla organizatorów oraz uczestników tej wspaniałej imprezy.